јун 19

Поклоничко путовање и обилазак светиња Москве и Подмосковља

јун 19, 2019


Благословом Његовог Преосвештенства Епископа диселдорфског и Немачког г. Григорија, група православних Срба  из Берлина, предвођена својим свештеником протојерејем-ставрофором Драганом Секулићем, посетила је у периоду од 07. до 14. јуна 2019. године престони град Москву и Подмосковље.

Током осам дана, колико је трајало њихово поклоничко путовање, верници из Берлина су имали прилику да обиђу највеће светиње Москве и Московске области, али и најзначајније културно-историјске споменике у главном граду Руске Федерације.

Већ првог дана поклоници су посетили чувени централни московски Црвени трг са свим његовим знаменитостима: храм Казанске иконе Пресвете Богородице, Иверску капелу, храм Василија Блаженог, Државни историјски музеј, као и савремени парк „Зарјадје“ у чијој се непосредној близини –  у улици Варварка, налази више историјских здања (храм Рођења Светог Јована Крститеља, црква Светог Великомученика Георгија, Знаменски сабор, црква Светог Максима Исповедника, храм Свете Великомученице Варваре, Гостињи двор, Стари енглески дворац и Стари дворац Романових).

Захваливши се Епископу Антонију на гостопримству, отац Драган је у име целе групе уручио владици немачко издање житија Преподобног Сергија Радоњешког.

У недељу 09. јуна, када се слави успомена на Свете оце Првог васељенског сабора, служена је Света архијерејска Литургија на Подворју Српске православне цркве у Москви, којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ моравички г. Антоније. Високопречасни протојереј-ставрофор Драган Секулић је, заједно са протом Михајлом Станковићем и братијом Петропавловског храма, саслуживао Преосвећеном владици. Након литургије, владика је пожелео добродошлицу групи поклоника из Берлина и, као успомену на посету Подворју СПЦ у Москви, оцу Драгану уручио напрсни крст, док је проти Михајлу предао на дар икону његовог небеског заштитника Светог Архангела Михаила. Захваливши се Епископу Антонију на гостопримству, отац Драган је у име целе групе уручио владици немачко издање житија Преподобног Сергија Радоњешког.

Као мали молитвени дар, владика Антоније је свим поклоницима подарио књижице о историјату храма Светих апостола у Москви. Затим је уследила посета Марто-Маринској обитељи сестара милосрђа, који се везује за личност Преподобномученице Јелисавете Фјодоровне. Оно што је већ постало лепа пракса многобројних група поклоника било је даривање девојчица без родитеља, штићеница ове московске монашке обитељи. Посета Државној третјаковској галерији никога није оставила равнодушним јер су унутар изложбених сала верници из Берлина могли да се упознају са највећим делима руских уметника кроз која је илустрована целокупна историја Русије. Међу њима су и светски познате иконе, попут Свете Тројице Преподобног Андреја Рубљова, чудотоврне иконе Пресвете Богородице Донске и Владимирске иконе Пресвете Богородице. Дан је овенчан поклоњењем чувеној икони Пресвете Богородице „Всјех скорбјашчих радост“, која се у чува у истоименом храму чији је старешина Високопреосвећени Митрополит волоколамски г. Иларион.

У понедељак 10. Јуна, група је обишла чак три древне московске монашке обитељи.

У понедељак 10. Јуна, група је обишла чак три древне московске монашке обитељи: Покровски манастир у ком се чувају мошти Блажене Матроне Московске, Даниловски манастир – седиште Руске Патријаршије, и Донски манастир где су смештене мошти Свештеномученика Тихона Патријарха Московског. По личној жељи оца Драгана, верници су посетили и гробно место великог руског писца и нобеловца Александра Солжењицина, сведока трагичних времена под влашћу присталица комунистичке партије.

Наредни дан је био одређен за обилазак Московског кремља, седишта државне, а једно време и црквене власти у Русији. У овом својеврсном музеју под отвореним небом, поклоници су обишли више културно-историјских споменика, као што су: Успенски сабор, Архангелски сабор, Благовештенски сабор, црква Полагања ризе Пресвете Богородице, Патријарашка палата са кућним храмом Дванаесторице апостола, звоник Ивана Великог и Државна оружана палата. У унутрашњости Архангелског сабора у ком су погребени представници кнежевске и царске породице, нарочиту пажњу поклоника су привукле фреске Светог Саве Првог Архиепископа Српског, Преподобног Симеона Мироточивог и Светог кнеза Лазара, које је дао да се осликају руски цар Иван IV Васиљевич Грозни.

У среду 12. јуна, пут је поклонике водио на североисточни део Подмосковља, у посету знаменитој Тројице-Сергијевој лаври.

У среду 12. јуна, пут је поклонике водио на североисточни део Подмосковља, у посету знаменитој Тројице-Сергијевој лаври, центар богословске науке и руске духовности. У Тројицком сабору верници су се поклонили моштима утемељивача лавре, Преподобног Сергија Радоњешког у чијој непосредној близини се налази и олтар посвећен Преподобном Никону Радоњешком, као и ризница са честицама моштију великог броја Божијих угодника. Трапзни храм Преподобног Сергија Радоњешког у чијој унутрашњости се чувају мошти Преподобних Антонија Радоњешког и Максима Грка. Изнад позлаћених луковичастих купола мноштва манастирских цркава, издиже се величанствени звоник, чија висина износи чак 88 метара. По повратку у Москву, верници су свратили и у Покровски манстир у Хаткову, како би се поклонили моштима родитеља Преподобног Сергија: Преподобним Кирилу и Марији. И овде су поклоници даривали дечији дом за девојчице без родитеља, чиме су, сигурни смо, измамили осмех на лицима многе деце.

Следећег дана, програм је отпочет обиласком саборног Храма Христа Спаситеља, подигнутог у част победе над Наполеоновом армијом 1812. године. Под сводовима храма чува се и велики број светиња, међу којима и мошти утемељивача храма Светог Филарета Митрополита Московског. Обишавши главни храм, као и Преображенски храм у његовој крипти, верници су посетили и величанствену панораму у поткуполном делу Храма Христа Спаситеља, са које су уживали у погледу на све четири стране Москве. Посетом Музеју Руске иконе, насталог на иницијативу и залагање привредног делатника Михаила Абрамова, употпуњено је упознавање са руском црквеном уметношћу. Још један незаобилазан средњовековни манастир јесте Новоспаска обитељ. Поред тога што су се на његовој територији сахрањивали потомци владарске породице Романових, под његовим сводовима се чува још једна велика московска светиња: чудотворна иконе Пресвете Богородице Всецарица. Необично топао и ведар дан искориштен је на најбољи могући начин – вожњом бродом реком Москвом. Верници из Берлина су још једном могли да уживају у лепотама руске престонице, овог пута са воде.

Последњег дана поклоничког путовања, верници су посетили и Сретењски мушки манастир. У храму Сретења Владимирске Богоматере, целивали су мошти Преподобне Марије Египћанке, док су у новоподигнутом храму Христовог Васкрсења и новомученика и исповедника руских могли да се поклоне моштима Свештеномученика Илариона Троицког. Радост свих поклоника је увеличана и сазнањем да се у поткуполном простору налази фреска на којој је приказак Свети владика Николај Охридски и Жички. Последња светиња коју је група посетила био је Покровски храм Новодевичког манастира, седиште митрополита крутицких и коломенских који управљају московском епархијом. Будући испуњени снажним утисцима, верници су пошли пут међународног аеродрома „Шереметјево–Пушкин“, одакле су полетели натраг за Берлин.

протојереј-ставрофор Драган Секулић

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}